Az általános nézet szerint a gazdasági válság miatt a frissdiplomások nem tudnak végzettségüknek megfelelően elhelyezkedni (egyébként se, nem csak a válság miatt - szerintem...), ez azonban nem igaz az informatikusokra, sőt, belőlük még a mostaninál is többnek lenne hely.
Februárban az informatikai mesterképzések közül több nem indult el jelentkezőhiány miatt. Ennek Manherz Károly államtitkár szerint az lehet az oka, hogy a vállalatok azonnal felszippantják az alapképzést épp befejező informatikusokat, olyan csábító feltételeket kínálva nekik, amelyek értelmetlenné teszik a továbbtanulást a hallgatók szemében. Gyakran már a másod- és harmadéves hallgatókat is megkörnyékezik a cégek.
Egy főként informatikai területen tevékenykedő fejvadász cég, a Mimox Kft. tanácsadója, Halász Roland véleménye szerint sok intézményben nem helyeznek elég hangsúlyt a mesterképzésekre, nem oktatják a legmodernebb technológiát és lassan alkalmazkodnak a változásokhoz. A fejvadász azt is elmondta, hogy a legnagyobb igény a szoftverfejlesztőkre lenne:
Fontos, hogy a jelentkező már tanulmányi ideje alatt fel tudjon mutatni valamilyen produktumot, mondjuk egy iskolai projektet, és ennek színvonalától függően hamar állást fog találni. Egy jó munkához természetesen megfelelő végzettségre van szükség. Előfordul, hogy a munkáltatók a pályakezdők közül azt választják, aki jobb nevű intézményben szerezte a diplomáját.
Minden korosztállyal van gond: a fiataloknak a tapasztalatuk kevés, az idősebb, "gyakorlott" informatikusoknál a nyelvtudás hiányzik. Kevés az idegen nyelvű, vagy a munka mellett végezhető képzés, pedig az idegen nyelv használata és a nappali képzésben elsajátítható gyakorlati tudás elengedhetetlen.
Ismét Halász Roland:
Informatikusok körében általános probléma, hogy a szóbeli angol készségek nem túl erősek. Általában remekül boldogulnak szakmai dokumentációk megértésével, ami alapvető, ha valaki informatikával foglalkozik. Viszont szóban a társalgási szintet sem üti meg a nyelvtudásuk. Jó angol nyelvtudással egyrészt sokkal több álláslehetőség közül válogathatnak, másrészt általában a fizetésen is meglátszik, ha aktívan kell használni az angolt.
Szeptemberben a Gábor Dénes Főiskola a hertfordshire-i egyetem angol nyelvű, távoktatás formájú mesterképzésének importált változatát indítja majd el, ez lesz az első távoktatásos informatikai mesterkurzus, ötvözni fogja a tantermi és az online oktatást. Zárda Sarolta, a GDF rektora szerint a képzésen megszerezhető diploma várhatóan egyenértékű lesz a Hertfordshire diplomájával.
≈olvasd az eredetit itt
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése